javisková pravda

Autor: Denisa Ďuratná | 7.4.2011 o 18:34 | (upravené 7.4.2011 o 19:26) Karma článku: 2,67 | Prečítané:  840x

Divadlo, ktoré nám ponúka príbehy a cez ne nám chce pretlmočiť nejakú myšlienku, či posolstvo, by nemalo byť vtieravé a pravda by mala byť len relatívny pojem. Nech sa dramatik snaží vymyslieť akýkoľvek príbeh, vždy bude vychádzať zo života a z ľudských príbehov. Ved je to jediný odrazový mostík, ktorý ako tak poznáme.Či už sa nachádzame v minulosti, alebo budúcnosti, či dýchame kyslík, alebo nosíme skafander, vždy sa príbeh odvíja od človeka. človek je najväčší objekt, okolo ktorého krúžia dramatici zo svojimi notesmi. Neustále sme jediná inteligencia, o ktorej vieme písať aspon z časti pravdivo, ostatné príbehy o mimozemských civilizáciach sú len bujná predstavivosť a zlepený hybrid človeka s hocičím. a pritom základný skelet slávnych divadelných hier, či Oscarových filmov si prežil každý z nás. Výsledný dojem je zaobalený v hrubých vrstvách pozlátka klamstva a fantázie. Za hrúbku tejto vrstvy zodpovedá jedine dramatik. Pravda v živote a pravda na javisku sú teda dve odlišné pravdy, zároven však jedna bez druhej nemôžu existovať, takto bok po boku vykračujúc si so náruče klamstva.  

Príbehy, ktoré píše sám život, tak to je veta, v reklamných šotoch, na relácie s krásnymi a súcitiacimi moderátorkami, ktoré nám sprostredkúvajú ľudské osudy s pravdivou príchuťou. prečo však životné situácie ožívajú, až ked sa potiahne za šnúročku napätia a dramatickosti? život je pravdivý, ale na javisku by to bolo málo, čo znamená nezaujímavý, divadlo je umelé ale zaujímavé. Z toho pre mna vyplýva, že lož je krajší a farebnejší odtien života než pravda. Ako dieťa som z pozorovania dospelých pochopila, že úspech v spoločnosti a nálepku humoru a šarmu získam, ak trochu dopomôžem či u ž svojim, alebo cudzím zážitkom malým okorenením s neškodným klamstvom. ďalšími pozvaniami do spoločnosti môj príbeh narastá, nabaľuje nové dramatické momenty, žne úspech a ja príjimam obdivné pohľady. takto nevinne sa rúti môj obyčajný zážitok priamo na stôl dramatika, aby sa o pár rokov z neho stala slávna dráma na námety skutočnej udalosti. Toto znie absurdne, ale myslím si, že v niektorých prípadoch som nepretrelila.

Koľko existuje životných právd, toľko existuje riešení na spracovanie a zobrazenie skutočnosti na javisku. Dohady o tom, ktoré riešenie je to správne, ešte neboli vylúštené a tak je na tvorcoch, akú kartu vytiahnú z rukáva tento raz. Pravdu však netreba hľadať len na javisku, stačí obrátiť reflektor do hľadiska a pozrieť si tváre divákov z opačnej strany. Vtedy by sa hercom naskytol pohľad na veľkolepé divadlo.  V tvárach by sa im odzrkadlila naša práca, a ich pohľad na zobrazovanie pravdy na javisku.

Pravda je v tomto prípade rovnako neobjektívny radca. Ani samotní diváci , ktorí chcú zažívať pravdu na javisku nie sú pravdivý. Niektorých uráža iný pohľad na vec , ak sa odklána od klasiky,alebo ich uráža, že pravda nie je dostatočne pravdivá. Má tvorca právo žiadať od divákov rovnaký meter? škoda, že si režisér nemôže vyberať svojich návštevníkov, triediť ich a posudzovať.

Predstavenia, ktoré vťahujú diváka do deja a využívajú jeho prítomnosť na riešenie situácií, sú dostatočným výchovným prostriedkom pre publikum. Nech má človek pocit, že dostal v divadle moc ako však naloží s týmto žezlom. Kam on sám posunie pravdu? Aký pocit vyvolá v divákovi úloha cvičenej opičky...a možno toto by bola pravda v divadle.Tí čo hľadajú pravdu v divadle, ju nakoniec vždy nájdu v sebe samom. A aj na to je tu DIVADLO.

Zatiaľ čo pravda môže a nemusí byť krásna, v umení, ktorého divadlo je súčasť je krása bezpodmienečne pravdivá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?